Leadership dle Abrahama Lincolna

04.05.2020

Americký prezident Abraham Lincoln jmenoval do své vlády ty nejlepší jedince, i když někteří z nich byli jeho největší političtí rivalové. Dokázal své vůdcovské schopnosti tím, že z nich vytvořil jednotný tým, který reprezentoval nejlepší myšlenky své doby.

Na konferenci organizace Society of Human Ressource Management (SHRM) v Chicagu hovořila o vůdcovských kvalitách toho prezidenta historička a držitelka Pulitzerovy ceny Doris Kearns Goodwinová. Formulovala deset faktorů, které dělaly z Lincolna skvělého vůdce a vyzvala současné vůdce, aby se jimi inspirovali.

- Ochota k naslouchání různým úhlům pohledu. Lincoln dokázal vytvořit atmosféru, v níž mohli členové vlády volně vyjadřovat svůj nesouhlas bez obav z jakéhokoli postihu. Zároveň ale věděl, kdy zastavit diskusi a po vyslechnutí různých názorů udělal konečné rozhodnutí.

- Schopnost učit se při práci. Lincoln byl schopen uznat chyby, poučit se z nich a jít dál. Tímto způsobem zavedl kulturu učení ve své vládě.

- Připravenost a zájem sdílet úspěch i neúspěch. U každého úspěchu Lincoln sdílel zásluhy se všemi zúčastněnými. Byl připraven sdílet vinu za neúspěch. Za chyby své vlády se Lincoln uměl postavit. Uznal, že na vině je celá vláda.

- Povědomí o vlastních slabostech. Lincoln například věděl o své slabosti dávat lidem příliš mnoho šancí. Když jsme si však svých slabostí vědomi, dokážeme je kompenzovat.

- Schopnost kontrolovat emoce. Lincoln se svými spolupracovníky velmi dobře zacházel. Pokud propadl frustraci a hněvu, našel si jiný způsob, jak se těchto emocí zbavit. Například si sedl a napsal osobě, na kterou byl rozhořčen, dopis, který pak neodeslal.

- Vědomí, jak relaxovat a doplnit síly. Lincoln chápal důležitost odpočinku a humoru pro odreagování od stresu. Měl velký smysl pro humor a rád vyprávěl veselé historky. Podporoval zdravou atmosféru smíchu a zábavy ve své vládě. Rád také trávil čas s přáteli a chodil do divadla.

- Schopnost jít do terénu a řídit věci přímo. Během občanské války navštěvoval Lincoln bojiště i nemocnice, aby povzbudil morálku obyvatel. Pořádal také recepce, na nichž osobně komunikoval se zástupci veřejnosti.

- Síla držet se základních principů a hodnot. Lincoln si nenechal poradit, aby přijal otroctví, i když se válka nevyvíjela dobře.

- Schopnost komunikovat cíle a vize. Lincoln uměl jednoduše shrnout své myšlenky a komunikovat o nich tak, aby jim obyvatelé rozuměli.


Zdroj: Business & Legal Reports